2015

Preambule

Ve 23 hodin, 20. srpna 1968, začala operace DUNAJ (Okupace Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy). Šlo o největší akci v dějinách této vojenskopolitické aliance, podniknutou nikoli proti NATO, nýbrž proti vlastnímu spojenci. Invazní vojska čítala 6300 tanků, 2000 děl, 550 bojových a 250 dopravních letadel. Souhrnné stavy okupačních vojsk odhadují historici na více než půl milionu osob.

Záměrem výše uvedené akce je zvýraznit nebezpečí patologických ideologií v každé době a kdekoli na světě, jako odkaz tehdejších událostí pro budoucnost.

Sekundárním záměrem pomocí originálních zvukových a obrazových záznamů vyvolat v podvědomí návštěvníků repliku pocitů očitých účastníků událostí 21.8.1968 v Praze.

     

Prostorová dispozice akce

Středně velká krytá scéna. Nalevo od scény sovětské vojenské vozidlo BRDM 1s invazním označením (bílý pruh). Napravo od scény dobová sanitka Škoda 1202 s československou vlajkou a vlajkou červeného kříže .Na sanitce nápis psaný neuměle štětcem(Moskva 2000 km). Exponáty laskavě zapůjčil Vojenský historický ústav Praha.

Na scéně velkoplošná obrazovka zavěšená na konstrukci v zadní části scény a ukotvena proti větru. V prostoru kolem scény a před scénou na nosičích velkoplošné historické fotografie výlučně z událostí v Praze.

Autorem výstavy Vojenský historický ústav Praha a Milan Linhart.

Celý prostor akce s přiměřeným ozvučením, jak mluveného slova, tak historických zvukových nahrávek a filmových materiálů.

Program na scéně

Velkoplošná obrazovka 14-21.8.

Amatérské i profesionální záběry z Prahy 21.-25 srpna 1968. Vysíláme každý den od 10 hodin do 19 hodin. Pak vždy tématický celovečerní film, jako např. Pelíšky, Žert, Operace Dunaj a pod.
Originální zvukové frekvence ilegálního vysílání Československého rozhlasu. Dále promítání filmových dokumentů.

Možnost bezplatného získání výtisku tehdejší Večerní Prahy z 23-27 srpna 68.

Vyvrcholením vzpomínkové akce je hudební happening, který začne 21.8. od 14 hodin. Na scéně se objeví nejen představitelé českého undergroundu, ale i lidé kteří k inkriminované době mají také co říct. Těšit se můžete např. na:

Kamila Moučková

Václav Marhoul

Aktual s Milanem Knížákem

Martin Schulz a SMS

Vladimír Merta

George and Beatovens

Folimanka Blues

Laco Deczi

 

Pořadatel: NT TRADE COMPANY,s.r.o., ve spolupráci s Klubem VIP IPA,z.s., za podpory Hl.města Prahy a Vojenského historického ústavu Praha
Ročník 2020