2017

Preambule

Ve 23 hodin, 20. srpna 1968, začala operace DUNAJ (Okupace Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy). Šlo o největší akci v dějinách této vojenskopolitické aliance, podniknutou nikoli proti NATO, nýbrž proti vlastnímu spojenci. Invazní vojska čítala 6300 tanků, 2000 děl, 550 bojových a 250 dopravních letadel. Souhrnné stavy okupačních vojsk odhadují historici na více než půl milionu osob.

Záměrem výše uvedené akce je zvýraznit nebezpečí patologických ideologií v každé době a kdekoli na světě, jako odkaz tehdejších událostí pro budoucnost.

Sekundárním záměrem pomocí originálních zvukových a obrazových záznamů vyvolat v podvědomí návštěvníků repliku pocitů očitých účastníků událostí 21.8.1968 v Praze.

           

Prostorová dispozice akce

Středně velká krytá scéna. Nalevo od scény sovětské vojenské vozidlo BRDM 1s invazním označením (bílý pruh). Napravo od scény dobová sanitka Škoda 1202 s československou vlajkou a vlajkou červeného kříže .Na sanitce nápis psaný neuměle štětcem (Moskva 2000 km). Exponáty laskavě zapůjčil Vojenský historický ústav Praha.

Na scéně velkoplošná obrazovka zavěšená na konstrukci v zadní části scény a ukotvena proti větru. V prostoru kolem scény a před scénou na nosičích velkoplošné historické fotografie výlučně z událostí v Praze.

Autorem výstavy Vojenský historický ústav Praha a Milan Linhart.

Celý prostor akce s přiměřeným ozvučením, jak mluveného slova, tak historických zvukových nahrávek a filmových materiálů.

Program na scéně

Velkoplošná obrazovka 11-21.8.

Amatérské i profesionální záběry z Prahy 21.-25 srpna 1968. Vysíláme každý den od 10 hodin do 19 hodin. Pak vždy tématický celovečerní film, jako např. Pelíšky, Žert, Operace Dunaj a pod.
Originální zvukové frekvence ilegálního vysílání Československého rozhlasu. Dále promítání filmových dokumentů.

Vyvrcholením vzpomínkové akce je hudební happening, který začne 21.8. od 12 hodin. Hudebním happeningem Vás bude provádět František "Čuňas" Stárek a Pavel Žáček, se svými hosty. Těšit se můžete např. na:

Luboš Andršt & BLUES BAND

J.J.Jazman

Aktual s Milanem Knížákem

SMS s Martinem Schulzem

Vladimír Merta

George and Beatovens

Primitives Group a Ivan Hajniš

Jan Pech

 

Pořadatel: NT TRADE COMPANY,s.r.o., ve spolupráci s Klubem VIP IPA,z.s., za podpory Hl.města Prahy a Vojenského historického ústavu Praha
Ročník 2020